blog-featured-image

صنعت ساختمان؛ از نظارت قانونی تا ضمانت اجرایی!

 

تهیه و تنظیم: گروه مدیریت شهری پایگاه تحلیلی خبری شهرنویس

نگارنده : میثم قربانی – کارشناس ارشد صنعت ساختمان

 

تحلیلی بر اصول و ضوابط قانونی مرتبط با صنعت ساختمان

کدام یک، مسئولیت تمام و کمال! کیفیت پایین ساخت و ساز شهری را خواهند پذیرفت؟!  نظام مهندسی ساختمان یا شهرداری ها؟

 

در بررسی کیفیت پایین ساختمان‌های شهری، گرچه بخشی از عوامل در ضعف قوانین مرتبط در خصوص ابهام در مسئولیت کنترل کیفیت ساختمان جست‌وجو می‌شود که البته این نواقص با برخی از اقدامات و تصمیمات سال‌های اخیر وزارت راه و شهرسازی در تدوین ضوابط جدید ذیل آئین‌نامه کنترل ساختمان مرتفع شده که البته هنوز به‌طور دقیق و جامع در هیئت دولت بررسی و تصویب نشده است!

در بیست سال گذشته و از زمان آغاز دوران جدید ساخت‌وسازهای شهری با تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در اسفند 1374، تأسیس سازمان نظام‌مهندسی و ایجاد مسئولیت‌های گوناگون برای وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و سازمان‌های مرتبط ذیل قانون مذکور و آئین‌نامه‌های اجرایی آن، بخشی از اهداف موردنظر قانون به علت انحراف از انجام مأموریت‌ها و اجرای سلیقه‌ای وظایف توسط سازمان‌های مربوط تحقق‌نیافته و موجبات نقص در کیفیت ساخت‌وسازهای شهری را پدید آورد.

درست است که در سال‌های اخیر ابهام در مسئولیت کنترل کیفی ساختمان‌ها یا امکان ارائه خدمات صوری توسط مهندسان از ضعف در نحوه تنظیم ضوابط ناشی شده، لیکن نبود کارگران ماهر و آموزش‌دیده درصورتی‌که در ماده 4 قانون مسئولیت آن را بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌داند، بی‌سامانی در نظام تولید و توزیع مصالح ساختمانی استاندارد درصورتی‌که طبق تبصره 1 ماده 34 قانون، سازمان ملی استاندارد با همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور مسئول اجرای آن است، عدم رعایت مفاد مقررات توسط شهرداری‌ها درزمینه به‌کارگیری مجری ذی‌صلاح و صدور پایان کار بر اساس شناسنامه فنی و ملکی طبق ماده 34 قانون و بند 19-1-14 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و همچنین برخی از اقداماتی همچون لغو فرآیند ارجاع کار نظارت توسط سازمان نظام‌مهندسی به خلاف ماده 24 آئین‌نامه اجرایی ماده 33 مصوب 1383 که پس از حدود بیش از 11 سال فراز و نشیب و عدم تمکین به قانون، طی تفاهم‌نامه‌ای با برخی از سازمان‌های نظام‌مهندسی کلان‌شهرها، اجرایی شده بود، لیکن در 3 سال قبل با توجیه نارضایتی متقاضیان ساخت از فرآیند طولانی معرفی ناظران و کنترل نقشه‌های اجرایی توسط نظام‌مهندسی، نقض شد، این‌ها از مواردی است که نه از ضعف در تنظیم قوانین و ضوابط که از اهمال و عملکرد ضعیف سازمان‌های مسئول در انجام صحیح مأموریت‌های محوله ناشی بوده و موجبات کاهش کیفیت ساختمان‌های شهری را فراهم کرده است.

جالب اینجاست این تأخیر، صرفاً بنا به تحقیقات میدانی، تنها 12 درصد از نقشه‌های و پرونده‌ها را آن‌هم به علت ایراد در مسائل فنی و کارشناسی بوده است.

به لحاظ اصلاح مشکلات قانونی در تعارض مسئولیت‌ها بین شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی و همچنین امکان ارائه خدمات صوری توسط مهندسان، پیش‌نویس اصلاحیه نظامات اداری جدید بر اساس رفع این نواقص نیز همان سه یال قبل شکل گرفت و تصویب نیز شد.

 

اصلاحیه های پی درپی  ونظارت غیراصولی؛ راهگشا یا مشکل آفرین؟!

 

باوجود همه موارد بیان‌شده، همان زمان نیز بیم آن می‌رفت که اعمال در اجرای این اصلاحیه پس از تصویب، آن‌چنان‌که مورد انتظاراست نتواند موجبات بهبود ساخت‌وسازها را فراهم آورد و در این میان نقش شهرداری‌ها به لحاظ مسئولیت در کنترل کیفیت ساختمان و نقش وزارت راه و شهرسازی به لحاظ نظارت عالیه بر کنترل فرآیندها و انجام وظایف توسط سازمان‌های ذی‌ربط، بیش از نهادهای دیگر خواهد بود.

به‌منظور افزایش ضریب موفقیت آیین‌نامه کنترل ساختمان در تحقق اهداف عالیه قانون نظام‌مهندسی و در جهت افزایش طول عمر ساختمان‌ها و حفاظت از سرمایه‌های مردمی و  عمومی به نظر می‌رسد از یک‌سو نقش نظارتی نهادهای بالادست ازجمله مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تازه‌نفس آن!، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و شوراهای شهر تعیین‌کننده خواهد بود.

از سوی دیگر با فرض آگاهی عمومی مردم از حقوق حقه‌شان در قوانین مربوطه در خصوص برخورداری از ساختمان و مسکن راحت و ایمن، مطالبه عمومی جامعه از سازمان‌های مرتبط در انجام مأموریتشان، راه گشا خواهد بود.

  • اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات (0)

نظری ثبت نشده است.

شما چه نظری دارید ؟

پربازدیدها

🔷🔹ساکورای ژاپن و بهار نارنج ایران و یک حسرت بزرگ!
توسط سردبیر , 23 فروردین 1400

شهرنوشت

از کیاسر تا جویبار؛ همت به چه می اندیشد؟
توسط سردبیر , 14 مهر 1399
آقای مخابرات‌چی؛ شما مقصرید!!
توسط سردبیر , 13 مهر 1399
بی تدبیری ها هم پنهان نمی مانند...!
توسط سردبیر , 13 مهر 1399

شهر خَبَر

شمشیربند، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در صحن علنی بیان کرد: اعضای شورا به طور جدی و در سریع ترین زمان، همه راه حل های مشکل شهرداری ساری را پیگیری خواهند کرد...
توسط سردبیر , 17 آذر 1399
از دیگران چه خبر ... ؟؟ (4)
توسط سردبیر , 6 مهر 1399

گزارش شهر

احیای کیوسک های مطبوعاتی درجهت توسعه هوشمند شهرنشینی
توسط سردبیر , 8 آذر 1399
غمنامه کودکان کار و سرپرستان بیکار!
توسط سردبیر , 22 مهر 1399
گره های کور!!
توسط سردبیر , 12 مهر 1399
شهر نباید، کِسِل کننده باشد!
توسط سردبیر , 10 مهر 1399
دکتر سودابه مهری در گفت وگو با "شهرنویس" : همایش ملی ایمنی و بهداشت و محیط زیست یک همایش کاربُردی است نه صرفا دانشگاهی...
توسط سردبیر , 8 مهر 1399