blog-featured-image

بی تدبیری ها هم پنهان نمی مانند...!

تهیه و تنظیم : گروه فرهنگ و هنر پایگاه تحلیلی خبری "شهرنویس"

 

 

دیروز حسب اتفاق تصمیم گرفتم تا در یک مراسم فرهنگی، آن‌هم در یک سازمان کاملاً فرهنگی شرکت کنم.

داستان ازاین‌قرار بود که بنا بر دعوتی که مدیرکل امور بانوان استانداری با همکاری برخی از بنیادهای فرهنگی مذهبی و اداره کل ارشاد مازندران از اهالی رسانه و فرهنگ شده بود، تصمیم گرفتم تا در مراسم رونمایی از کتاب "ماه پنهان نمی‌ماند" شرکت کنم.

 

این کتاب ظاهراً در مورد نقش  بانوان مازندرانی در فعالیت‌های روزهای حماسی دفاع مقدس بود. روزهایی که هرلحظه آن تجلی باشکوه‌ترین جلوه‌های تدبیر و شجاعت و تجربه بود.

کمی زودتر از موعد در محل حضور یافتم. ابتدا تصور می‌کردم که این مراسم در سالن آمفی‌تئاتر اداره ارشاد برگزار می‌شود. به همین خاطر از درِ جلویی قصد وارد شدن داشتم که نگهبان به من گفت که باید از درِ پشتی داخل بروم!

 

این کار را انجام دادم و با حضور در محل دیدم که یک میز U شکل جلسه‌ای است. به همین خاطر حدس زدم مراسم احتمالاً خیلی محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود!! زهی خیال باطل!

چند لحظه بعد تک‌تک مهمانان حضور یافتند. از فرمانده سپاه کربلای مازندران گرفته تا بسیاری از سرداران و نام‌آوران دفاع مقدس، از مدیر کتابخانه‌های عمومی استان گرفته تا همسران و فرزندان شهدا، از نماینده ولی‌فقیه استان گرفته تا فرماندار و بسیاری از نمایندگان استان، از معاون سیاسی و امنیتی استاندار گرفته تا خود مدیرکل  فرهنگ و ارشاد و خلاصه یک دوجین مسئولین و مدیران عالی‌رتبه استان در این محفل ادبی و فرهنگی شرکت کردند!

از این‌که اساساً آیا حضور این افراد در چنین محفل ادبی موضوعیت دارد یا نه؛ نمی‌خواهم بپردازم، شاید برای دعوت‌کنندگان جای دفاع بگذارد اما چیزی که بسیار برای من و احیاناً برخی از خبرنگاران و تصویربرداران تأسف‌برانگیز و بسیار عجیب بود، نهایت بی‌تدبیری در برگزاری چنین مراسمی آن‌هم از سوی مهم‌ترین متولی توسعه فرهنگ و ادب استان است!

 

این مراسم نه یک رژه نظامی بود و نه یک مانور فرهنگی، بلکه صرفاً یک محفل شناخت و معرفی بود. معرفی کتابی که به منطق تدبیر و شجاعت زنانی می‌پردازد که علیرغم همه دغدغه‌های خانوادگی و فرزند پروری، عاشقانه و عارفانه دل در گرو فداکاری برای میهن و کمک به رزمندگان و جبهه‌های جنگ سپرده بودند.

این مراسم می‌بایست نمایشی از شور و نظم و انضباط می‌بود! اما ...

 

رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی به‌گونه‌ای بود که تقریباً حتی گاهی پروتکل‌های ایدئولوژیک و فاصله میان مرد و زن هم رعایت نمی‌شد!!

صندلی‌های بسیار نزدیک به هم و اساساً تا حدی کمبود صندلی، کوچک بودن و یا بهتر بگویم دخمه بودن فضای برگزاری مراسم، نبود تهویه مطلوب به‌طوری‌که برخی از شرکت‌کنندگان با برگه‌های کاغذ خود را باد می‌زدند!، هیکل‌های گُنده برخی از مسئولین که خود به‌تنهایی جای دو نفر را پُر می‌کردند!، آن قدر آش بی تدبیری در این مراسم شور شده بود که چندین بار هم نماینده ولی فقیه و هم برخی دیگر از مدیران، از خبرنگاران خواستند که تصاویر این برنامه بازتاب نیابد!!!!

 

گرفتن ماسک در هنگام صحبت در برخی از مسئولین! بی‌تفاوتی خانومِ دائما خسته ای که ظاهرا معاونت فرهنگی و رسانه اداره ارشاد است و در ابتدا در مراسم حضور نداشت و نهایتاً انتهای مراسم گویی به‌عنوان ناظر فیفا!! به گشت‌وگذار‌می پرداخت و این در حالی بود که خبرنگاران در بدترین شرایط در مراسم بودند!!

عدم پذیرایی اصولی از دعوت‌شدگان و بسیاری دیگر از مشکلاتی که شاید بازگو کردنش هم همچون حس کردنش سخت و ناگوار باشد!!

 

جناب مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد؛

سرکار خانم مدیرکل امور بانوان و خانواده؛

و سایر مسئولین و مدیران به‌اصطلاح فرهنگی استان!

 

کتاب "رونمایی" نمی‌خواهد! کتاب فرهنگ مطالعه می‌خواهد. جایزه گرفتن‌های پی‌درپی شما و یا تعریف و تمجیدهای برخی مدیران ملی لزوماً  نمی‌تواند معرف عملکردهای مدیریتی ناقص و معیوب آن‌هم در حوزه‌های فرهنگ و هنر باشد! وضعیت اسفناک رسانه‌های نوشتاری و مجازی استان، تنها دُم های خروس نادرست بودن سیاست‌های مدیریتی شما هستند.

نبود سازوکارهای مشارکت بانوان در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، نمودی از ناکارآمدی مدیریت کلان استانی بر امور بانوان و خانواده است. راستی برخی از این عزیزان که در سمت‌های مدیریتی فرهنگی و اجتماعی هم هستند، با چه سابقه یا صبغه‌ای، روی صندلی‌هایشان جلوس کرده‌اند؟ مدیرکل بانوان، تا قبل از پذیرش مسئولیت، چه میزان در فعالیت‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با بانوان یا حتی حوزه بانوان، تلاش یا مسئولیت داشته است؟

شما و امثال نشان دادید که می‌توان فرهنگ را در یک چرخه توسعه، به نقطه اول بازگرداند و هیچ‌گاه روبه‌جلو نبود! بازهم تَکرار می‌کنم، ارزش و اهمیت یک کتاب در رونمایی از آن نیست بلکه در معرفی دقیق و مطالعه اصیل آن است.  عرصه هنر و فرهنگ، وادی عشق و عرفان است و نظم و هارمونی و خلاقیت.

اگر قصد نهادینه‌سازی هنر مکتبی را داریم باید هنرشناس باشیم و هنرمند؛

قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر، گوهری!

 

نمی‌توان مدعی مدیریت بر فرهنگ بود و حداقل‌های تدبیر را به ورطه فراموشی سپرد. اصلاً نیاز نبود در برگزاری مراسم رونمایی از این‌همه شخصیت‌ها دعوت شود! و آیا بهتر نبود با هماهنگی بیشتر و منظم‌تر از همان ابتدا با درک شرایط این برنامه وزین، فضایی گسترده‌تر و فرهنگی‌تر و مناسب‌تر برای این مراسم در نظر می‌گرفتید؟

راستی اساتید فرهنگی متولی فرهنگ و هنر استان؛ آخرین کتابی که مطالعه فرمودید، را به یاد دارید؟!

 

راستی بگذارید جنبه مثبت این مراسم را هم بگویم؛ زیباترین بخش برنامه حضور منظم فرماندهان محترم سپاه بود که منظم و متواضعانه نشسته بودند و تمام دغدغه شان، این بود که محل مراسم از لحاظ پروتکل های بهداشتی و آرامش همگان، مناسب باشد. تاحدی که تا انتهاب برنامه همچنان دغدغه فرمانده محترم سپاه این بود، که این محل به سالن مناسب تری انتقال یابد. آفرین و حقا بر غیرت و جدیت شما دلاوران که همواره در خط مقدمِ نظم و شرافت هستید عزیزان و سپاهیان راستین.

  • اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات (0)

نظری ثبت نشده است.

شما چه نظری دارید ؟