blog-featured-image

از کیاسر تا جویبار؛ همت به چه می اندیشد؟

تهیه و تنظیم : گروه مدیریت شهری پایگاه تحلیلی خبری تخصصی "شهرنویس"

 

 

 

از آخرین باری که با همت محمد نژاد گفت‌وگوی رسانه‌ای داشتم، تقریباً حدود 3 سال می‌گذرد. در این مدت نه چندان بلند، این مدیر شهری جوان و تحصیل‌کرده، مسئولیت‌های خاص و کوتاهی را برعهده‌گرفته است. دو سالش را در کیاسر ردای خلافت بر شهر پوشید و اکنون یک سال است در پایتخت کشتی ایران، مسئول شهری است.

به نظر می‌رسد به رنگ زرد علاقه‌مند است. می خواهد از خود چهره یک مدیر زیربنایی و تحول گرا ارائه دهد.  به همین خاطر تلاش می‌کند تا در هر موقعیتی از خود یک چهره علاقه‌مند به رسانه نشان دهد. او در کیاسر اقدامات جالبی انجام داد از برگزاری جشنواره برف ‌گرفته تا جشنواره‌هایی همچون هنر عکاسی و حتی نهادینه‌سازی فرهنگ پیاده‌روی! او را می‌توانیم شهرداری بنامیم که بسیار مشتاق به گردشگری است اما هنوز نتوانسته اقدامات زیربنایی انجام دهد.

به نظر می‌رسد کیاسری‌ها، شاید از او نحوه اداره شهر به سبک اینستاگرامی آقای همت، نوستالژی بسازند اما احتمالاً ناپلئونی بتواند رضایت شهروندان آن شهر را به خود اختصاص دهد.

همت قصد داشت کیاسر را در ریل توسعه قرار دهد اما ظاهراً فرصت نکرد تا برای این شهر ریل بسازد و برای برخی مراسم‌ها و آئین‌ها، حتی کلنگ بخرد!!

 

 

همت و ماجرای 20-20  ؟!  ( آیا همت، زباله‌اش را در ساری می‌سوزاند؟! )

 

 

اما این روزها همتِ قصه ما، شهردار جویبار است. شهری که دارای ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری بسیار بالاست. اکوسیستم طبیعی و البته حوضچه‌های پرورش ماهی و پروژه‌های توریستی دردستِ احداث جهاددانشگاهی و بیمارستان چند صد تخت خوابی و منابع انسانی و ورزشی همه و همه همت را مجاب کرد تا این بار بتواند حتی بدون استخاره هم این مسئولیت را قبول کند. ( او گاهی اوقات برای تصمیماتش استخاره می‌کند نظیر کاندیداتوری برای انتخابات شورای شهر ساری در دوره پنجم )

 

4 مهرماه 98 روز تودیع و معارفه همت محمد نژاد بود. او قول داد تا بتواند از سند 20-20 پرده‌گشایی کند! تعجب نکنید منظورمان این است که این شهردار جوان، این بار می‌خواست اینجا دیگر همچون زادگاهش، "ارباب وعده‌ها" نباشد!  چند هفته بعد از تودیع و معارفه همت مدعی شد که می‌خواهد 20 پروژه را در مدت 20 ماه افتتاح کند. که البته یکی از این پروژه‌ها انتقال زباله جویبار به ساری بعد از افتتاح نیروگاه زباله‌سوز ساری بوده است!!

 

ورود جنگنده F5 هم‌زمان با یک‌سالگی همت در جویبار!

 

 

همت خان، با زیرکی این بار تمام همت خود را معطوف به ارتباط با سایر مدیران شهری و مقامات مذهبی شهر نمود. او گاهی لباس رزم و بسیجی می‌پوشد، چفیه به گردن می‌آویزد، به دیدار خانواده شهدا می‌رود، تا جایی در هفته دفاع مقدس تصمیم می‌گیرد تا ماکتی از جنگنده F5 را برای نصب در یکی از سه‌راهی های شهر جویبار به نام شهیدخلبان پرویز ذبیحی نصب کند.

 

همت به دنبال خواهرخوانده!

 

محمد نژاد، برنامه‌های 90 روزه می‌دهد و او حتی به موضوع دیپلماسی شهری البته در مقیاس جغرافیای داخل کشور نیز توجه دارد. به دیدار شهردار تبریز می‌رود و از سرمایه‌گذاران این شهر دعوت می‌کند تا برای پارک تفریحی توریستی سراج کلا و موزه کشتی جویبار، با همت همکاری و تبادلات فرهنگی و اقتصادی کنند.همچنین این شهردار پرانرژی در برخی از دیدارهای رسانه‌ای خود صحبت از انجام طرح‌های مطالعاتی برای ایجاد خواهرخواندگی با یکی از جمهوری‌های داغستان روسیه را کرده است. او حتی به برندسازی شهر توجه ویژه‌ای دارد و گویا می‌خواهد جویبار را هم همچون کیاسر در ریل توسعه قرار دهد!

به نظر می‌رسد، همت محمدنژاد در مدت یک سال از فعالیت‌های خود در مدیریت شهری جویبار، تا حدی ساربان خوبی برای کاروان شهری آن منطقه باشد.

 

 

همت درگذر زمان...

 

 

اما واقعیت این است برخی از کارشناسان و تحلیلگران، بر این باورند ممکن است این بار هم همت عزم خود را برای نشستن بر صندلی شورای شهر ساری جزم کند و یا این‌که همه این اقدامات را برای این منظور انجام دهد که خود را به‌عنوان یک گزینه برای پوشیدن ردای خلافت بر کرسی امارتِ عمارت مطرح نماید!

در بازی روزگار هیچ‌چیز بعید نیست و درعین‌حال حال هیچ‌چیز هم از هیچ‌کس دور نیست! همت محمد نژاد یک جوان تحصیل‌کرده تا حدی آرمان‌گراست. او می‌تواند با ارتباطات چندوجهی که با برخی از مدیران اجرایی و حاکمیتی دارد، خود را به‌عنوان یک مدیر شهری نئوتکنوکرات و جهادی بشناساند اگر سعی کند، ثبات مدیریتی و اندیشه خودش را حفظ کند.

به قول شهید بزرگوار بهشتی (ره)؛ که بهشت را به بها می‌دهند نه به بهانه. پس همت باید بداند نهالی که امروز می‌کارد، نیاز به داشت دارد و هنوز که به مرحله برداشت نرسیده نباید آن را چید یا هرس کرد!

 

پرش از این شهر به آن شهر، از این عمارت به آن عمارت، از این مسئولیت به دیگر؛ نمی‌تواند از او چهره خوبی برای شهروندان بسازد. یک مدیر شهری باید هنر بازی خوانی داشته باشد و بتواند در مسیر خدمت به مردم درعین‌حال که از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند از هوش وافر و زیرکی یا همان کیاست نیز بهره ببرد.

 

اگر عملکرد همت در کیاسر مطلوب بود، همان‌جا می‌توانست پُلی برای ارتقای او باشد. آیا او قول‌هایش را به یاد دارد؟ آیا او از گفته‌هایش در آخرین مصاحبه اختصاصی که با وی داشتم، هنوز چیزی به خاطر دارد؟

 

 من او را فردی آرمان‌گرا حس کردم که می‌خواهد در محیط‌هایی که مدیریت می‌کند تغییر و تحول ایجاد کند و راه درآمدزایی پایدار را در ریل توسعه در پیش بگیرد. اما شاید زمان و مردم درگذر زمان، قاضی خوبی برای ارزیابی روند مدیریت او باشند.

آیا او می‌تواند در دوسالگی مدیریتش در جویبار، این شهر را در ریل توسعه قرار دهد یا حتی برای توسعه آن شهر، ریل بسازد!! از منِ نویسنده می‌شنوید، هیچ‌گاه قدرت وسوسه‌های انسانی را دست‌کم نگیرید! سال 1400 سال مهمی خواهد بود... الله‌اعلم

  • اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات (0)

نظری ثبت نشده است.

شما چه نظری دارید ؟