blog-featured-image

رضا حسین زاده؛ پوپولیسم بدون توقف

 

گفت وگو با رضا حسین زاده

جوانی از رویش های #گام_دوم_انقلاب که؛

هم گارد #انقلابی_گری دارد و هم مشتاق #هوای_تازه است!!

 

تهیه و تنظیم گروه مدیریت شهری پایگاه تحلیلی خبری تخصصی "شهرنویس"

 

 

شهرنویس : ابتدا کمی خود رامعرفی بفرمائید.

 

رضا حسین زاده :  متولد 1368 هستم. با این‌که دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه شهید هاشمی نژاد سه راه جویبار یک ترم رفتم اما انصراف دادم. فعالیت های خودم را ادامه دادم تا سال 92 دوباره تحصیلات آکادمیک خودم را شروع کردم. لیسانس حقوق را در کنار تحصیلات حوزوی خواندم.

سطح تحصیلات حوزویم، تاسطح 3 و درس های خارج فقه را هم خواندم. و اگر بخواهیم معادل حساب شود تقریبا دکترای حوزوی هم هستم. کارشناسی ارشد حقوق بین الملل هستم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای حقوق بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مشغول به تحصیلم.

در زمینه کار هم،  در حال حاضر در یک شرکت و موسسه حقوقی فعالیت می کنم.

 

شهرنویس : تا چه حد فکر می کنید شغلی متناسب با فعالیت های شهروندی داشته اید؟

 

رضا حسین زاده : خب؛ در فضای گفتمان شهری، شورا فضای خدماتی و اجتماعی است و اصلا کاری به فضای سیاسی و سیاسی کاری ندارد. اما دیدگاه مردم هم می بایست به این موضوع باشد، که ممکن است برخی از کاندیداها دارای توانمندی و شایستگی و اگاهی های لازم برای حضور موثر در شورا را داشته باشند. به هر حال موقعیتی که قبلا کار می کردیم لزوما نمی‌تواند مشخص کننده توانمندی و شایستگی شخص باشد. ما داشتیم عضو شورای شهری که حدود 26 سال داشتند که به عضویت در شورای شهر رسیدند و حتی ایشان بعدا هم که نماینده مجلس شدند، جوان ترین نماینده مجلس کشور بودند...

 

شهرنویس : بله؛ خب شرایط آقای دامادی به خاطر پدر محترم و مرحومشان متفاوت بود...

 

رضا حسین زاده : بله؛ یه پتانسیل {آقازادگی} بود ولی خودشان هم کم توانمند نبودند. بسیاری از مصوبات حوزه شهری مثل پُل میدان فرح آباد و... مربوط به زمان ایشون می شد. البته من {لزوما} نگاهم به ایشان نیست و فقط چون اسمشان را آوردم این موارد را بیان کردم. من بر این باورم سن قطعا یه عدد است وباید توانمندی ها را درنظر گرفت. به هر حال موقعیت هایی که من فعالیت کردم و ارتباطاتی که با قوه قضائیه داشتم نمی‌خواهم چندان پرداخته و مطرح شود چون بخشی از توانمندی هایم است!

 

شهرنویس : فکر نمی کنید پرداختن به این بخش از توانمندی های شما می‌تواند برای مردم هم جالب و اثرگذار باشد؟

 

رضا حسین زاده : مردم حال فعلیِ آدم برای آن ها اهمیت دارد. این‌که تفکر و فعالیت های فعلی یک شخص را درست بشناسند، اهمیت دارد. و این‌که در چه حوزه ای سواد رسانه ای دارد و می‌تواند حرف برای گفتن داشته باشد. مثلا قبلا شهرداری در ساری آمد و فعالیتی کرد که در حال حاضر هیچ توانمندی ندارد و از هفته روز هفته، هشت روز آن در بیمارستان است!

 

شهرنویس : از نظر شما به عنوان یک شهروند، شهر ما با چه معضلاتی روبه رو است؟

 

رضا حسین زاده : در فضای شهرداری یا شهری؟!

 

شهرنویس : به طور کلی...

 

رضا حسین زاده : بگذارید قدم به قدم پیش برویم. چیزهایی که من در تفکرم هست در مورد شهرداری این است که 1- ساماندهی نیروهای شهرداری که باید تعیین تکلیف شوند. مثلا من شخصی را می شناسم که فوق لیسانس دارد ولی دارد در فضای سبز کار می کند و گل آب می دهد اما شخصی را هم می شناسم که فوق دیپلم روان شناسی دارد و در بخش مالی کار می کند! به هر حال این ها باید تعیین تکلیف شوند.

 

شهرنویس : می توانم بپرسم چطور می‌خواهید ساماندهی کنید؟

 

رضا حسین زاده : خب، بستگی به تخصص های آدم ها دارد که باید ارزیابی بشوند و متناسب با تخصص هایشان در موقعیت های مناسب قرار بگیرند...

 

شهرنویس : حالا فرض کنیم که شما ارزیابی کردید و تعداد افراد مشخصی را جهت تغییر موقعیت در شهرداری مشخص کردید، آیا فکر می کنید از اختیارات لازم به‌عنوان یک شهروند یا عضو احتمالی شورا در آینده برخوردارید؟

 

رضا حسین زاده : قطع به یقین در مقابل {قانون شکنی} می ایستم...

 

شهرنویس : چطور ؟

 

رضا حسین زاده : خب، این موضوع تقسیم بندی دارد! بسته به سوابق و تخصص هر فرد باید ببینیم جایگاهش چگونه است. باید به توانمندی ها هم توجه کرد. مثلا ممکن است کسی دیپلم داشته باشد اما 20 سال سابقه دارد. به هر حال یه چیزایی بر چیزهای دیگر می چربد! نمی توان صرفا گفت که چون دیپلم داری برو واحد تاسیسات! متوجهید؟!  اما من به هر حال در این گونه موارد ورود خواهم کرد...

گام بعدی این است که در تمام پروژه های شهرداری، یاید برابری بکند با اتفاقاتی که در سازمان محیط زیست می افتد برای نسل های آینده؛ متوجیهد؟ مثلا همین پارک ملل در بستر رودخانه چه {فعالیت هایی} بکنید که بتوانید پروژه ها و ایده هایی که دارید را برای نسل های آینده {جامه عمل بپوشانید}.

دیگر این‌که هر کاندیدایی که می‌خواهد وارد عرصه {انتخابات و شورای شهر} شود نگاهش به یک دوره چهارساله نباشد مثل این دوستانی که این اتفاقات برایشان رُخ داد {باید} یک نگاه بلندمدت داشته باشند.

ما جلوی سد فینسک می‌ایستیم برای این‌که برای نسل‌های آینده بتوانیم آب داشته باشیم وگرنه که این برای 20 یا 30 سال آینده که آب دارد. همان‌طور که نیاکان و پیشینیان ما برایمان این نعمت‌ها را گذاشتند ما هم باید از مواهب طبیعی طوری نگهداری کنیم که برای نسل‌های آینده هم بمانند.

 

این برنامه‌های اولیه‌ای هست که من به‌طورجدی تلاش خواهم کرد. دیگر این‌که نگاه من این است که هرکسی که وارد عرصه می‌شود گره‌ای از خلق‌الله باز کند، اگر نگاهمان برای مردم باشد، قشنگ است نه این‌که مردم بیایند و هیچ اهمیتی به آن‌ها ندهیم.

 

شهرنویس : عملکرد شهرداری‌ها  را چه درگذشته چه در حال حاضر چگونه می‌بینید؟

 

رضا حسین زاده : ما دولتی را قبول نداشتیم، چهارتا خوبی از آن دیدیم. یه دولتی را قبول داشتیم، چهارتا معایب هم ازش دیدیم. قطعاً هر فردی که در این عرصه وارد می‌شود، معایب و مزایایی دارد. خوشا به حال آن‌هایی که بتوانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

برخی شهرداران  قبلی یکسری اتفاقاتی رو داشتند. اعلامیه‌هایی، فضاسازی جریانی و نفوذهایی که می‌توانستند از آن فضا برای کسب درآمد و هر اتفاقی دیگر بهره ببرد!

در شرایط فعلی، شهرداری فعلی باید {روحیه} محافظه‌کارانه‌تری در پیش بگیرد چون دست به هر پروژه‌ای بزند نگاه ارگان‌ها و دستگاه‌ها چندان مساعد نیست.

به نظر من انگار صرفاً همه‌چیز فقط پیش می‌رود و ما اتفاق خاصی را شاهد نیستیم! بروید فضای شهرداری را ببینید اصلاً فضایی نیست که مطلوبیت داشته باشد صرفاً همه‌چیز خنثی وار پیش می‌رود و به‌هرحال اداره می‌شود!

حتی خود شهردار در تکاپو هست ولی حس می‌کنم تک‌وتنهاست. اما برخی شهرداران هم خودشان توانمندی داشتند و هم تفکر داشتند و هم تیم مشاوره قدری داشتند و خلاصه جریان داشتند. هرچند شهردار فعلی هم بنده خدا می‌خواهد... خیلی چیزها می‌خواهم بگویم اما شاید نتوان همه‌چیز را در رسانه گفت!! ( باخنده)

 

شهرنویس : انتظار شما به‌عنوان یک شهروند مطالبه گر از نحوه اداره  توسط مدیریت شهری چیست؟

 

رضا حسین زاده : مردم ما بسیار مردم فوق‌العاده و عالی هستند. کافی است مردم بدانند که یک مسئولی هست که حرفشان را می‌شوند و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند کفایت می‌کند.

 این‌طور نیست که {لزوماً} مردم نگاه مالی داشته باشند. همین‌که شهردار به نقاط حاشیه‌ای شهر می‌رود و در جمع مردم صحبت می‌کند، خیلی عالی است. همین باعث  می‌شود که مردم، مسئول را از خودشان بدانند.

حالا شاید حتی هیچ اتفاقی هم صورت نگیرد اما خب؛ از جنبه روحی و روانی، یک آرامش خاصی به مردم می‌دهد. هر چه مسئولان بیشتر در مسیر خدمت به مردم گام بردارند، مردم هم مشارکت بیشتری و امنیت و آرامش بیشتری خواهند داشت.

 

شهرنویس : آیا شما قصد کاندیداشدن برای انتخابات شورای شهر را دارید؟

 

رضا حسین زاده : بله، اگر لایق خدمتگزاری باشیم!

 

شهرنویس : در بین دوره‌های مختلف شوراهای شهر، کدام شورا را ازلحاظ عملکرد، قابل‌قبول‌تر می‌دانید؟

 

رضا حسین زاده : می‌توانم به این سؤال پاسخ ندهم؟! چون نمی‌خواهم تخریب و بزن‌بزن بشود!)

 

شهرنویس : شعار شما به‌عنوان فردی که می‌خواهید کاندیدای خدمتگزاری به مردم در شورای شهر بشوید، چیست؟

 

رضا حسین زاده : من نه چپی هستم و نه راستی؛ راسته نگاه من به نگاه حضرت آقاست و اگر لایق باشیم جوان مؤمن انقلابی، و اگر لایق باشیم می‌خواهم مطالبه گری به سبک انقلابی گری را در ساری راه بیندازیم! هوای تازه و جوان انقلابی...

 

شهرنویس : مهم‌ترین رسالت شورا را به‌عنوان یک عضو آتی احتمالی شورای شهر در چه مواردی می‌دانید؟

 

رضا حسین زاده : خب؛ این سؤال چند وجه دارد و شما می‌توانید آن را ساماندهی کنید...

خب؛ هر مجموعه مدیریت شهری یکسری شرح وظایفی دارد و پیرامون آن باید به جلو برود نه بیشتر و نه کمتر؛ چون شورا می‌تواند به تمام روابط عمومی ارگان‌ها نفوذ کند و این می‌تواند اتفاقات خوبی رقم بزند و آن چیزی که مردم مدنظرشان است...

چیزهایی که من ملاکم است چه از بعد فرهنگی و اجتماعی و چه از بعد عمرانی، یکی ایجاد فضای مناسب برای نخبگان شهرم هست، هر اتفاقی که بتواند حال مردم و نخبگان شهرم را خوب کند.

ما می‌توانیم فضای گردشگری خوبی برای شهر و دیارمان درست کنیم چه مردم شهر خودمان چه برای مسافرانمان؛

دیگر ایجاد فضای شغلی مناسب؛ ساماندهی مسافربری شخصی و همگانی و یکی دیگر از رسالت‌های خاص این سری از شورا رسیدگی به معضل زباله و پسماند است که واقعاً آسیب‌پذیر شده است. من تعجب کردم از مسیری که برای انتقال و دفن زباله تا منطقه چهاردانگه می‌افتد یعنی شاید گاهی اوقات یک اتفاق سه بار برایش هزینه شود.

رسالت شورا باید حتماً در این دوره به این موضوع ورود کند. و بعد بازدید مستمر اعضا از محلات و بررسی مشکلات مردم در حیطه مدیریت شهری و تعیین تکلیف و ساماندهی نیروهای شهرداری و ساماندهی وضعیت بازارهای هفتگی و محله؛ گسترش ورزش همگانی و فضای مناسب برای ورزشکاران؛ درآمد پایدار از امکانات تبلیغی مدرن؛ شهرسازی مناسب و اصلاحات هندسی معابر؛ مسئله پارک‌ها و کنترل ترافیک معابر، همکاری مستمر با سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و...

 

شهرنویس : ازلحاظ قانونی، بحث "نظارت" یکی از مهم‌ترین رسالت‌های شوراهای شهر است، شما در صورت انتخاب به‌عنوان عضو، چگونه شهردار را ملزم به پاسخگویی به شورای شهر می‌کنید؟ یا به‌عبارت‌دیگر شورا چگونه می‌تواند نسبت به پیگیری مطالبات شهروندان از شهرداری، مطالبه گری کند یا شهرداری را به پاسخگویی موظف نماید؟

 

رضا حسین زاده : خیلی از این موارد و برنامه‌های بیان‌شده بنده از جنس، روزمرگی هست! شاید این اتفاقات سال‌های زیادی در ذهن خیلی از مسئولین شهری بود ولی به مرحله اجرا نرسیده بودند! شاید چون کسی نبود که دغدغه داشته باشد. من خیلی حرف‌ها دارم که به خودم فعلاً اجازه نمی‌دهم بزنم!! همشان درگیر فلان پروژه کلان و آن دیگری بودند! هیچکدوم دغدغه‌ای نداشتند!!

به‌هرحال هرکسی وارد عرصه می‌شود حتماً این توانایی را دارد حالا یا زورش را دارد یا رسانه دارد یا حرفی برای گفتن دارد. وقتی می‌توانم که بر اساس خواسته خودم که منطبق با مطالبه مردم باشد از شهردار پاسخ بخواهم قطع به‌یقین باید شهردار خود را در برابر شورا پاسخگو بداند.

 متأسفانه گاهی اوقات، وضعیت شورا و شهردار به‌صورت قلدرمآبانه پیش می‌رفت!! شهردار به آن‌ها نیاز نداشت چون وامدارش بودند و زمان انتخابات شهردار سخنرانی می‌کرد و می‌گفت من شمارا آوردم به شورا برای چه باید بیایم و به شما توضیح بدهم!

 

شهرنویس :  چه ضمانتی هست که بعد از انتخاب شدنتان به‌عنوان نماینده مردم، به شعارها و برنامه‌های خود بدون درنظرگرفتن منافع شخصی یا جریانیتان پایبند باشید؟

 

رضا حسین زاده : ما بچه این شهریم. ما هزینه شدیم برای این کارها؛ ما خوشحالیم که می خواهیم خدمت کنیم. به نظر من ورود به شورا تنها 30 درصد است و هفتاد درصد دیگر این است که اولا بتوانیم خودمان را حفظ کنیم و دیگر این‌که بتونیم واقعا برای مردم خدمت کنیم. {چه می شود اگر} مردم یک دوره به من اعتماد کنند، تماممعادلات جریانات سیاسی این شهر را به هم می زنم! مردم زیر این جریانات و معادلات سیاسی و جریانی این شهر لِه و خسته شدند!

{برخی از مدیران}، فقط خواستند مردم را به عرصه انتخابات بکشانند و به آن ها رای بدهند ولی باب میل طرفداران و حامیانشان رفتار کردند! مشارکت زیر 20 درصد است. همین ها که می آیند صرفا دلشان برای نظام می سوزد و برای این‌که فردا شرمنده خون شهدا نشوند، پای صندوق های رای حضور می یابند.

بچه های فدک و پیوندی و قارن که نمی آیند رای بدهند! دغدغه ای نسبت به دین و خون شهدا و این جور آرمان ها ندارند! این قدر هم که می آیند صرفا برای این است که...!

من خودم از قشر ضعیف جامعه هستم. مردم صورتشان را با سیلی سُرخ نگه می دارند. چرا باید در هر فصلی خدمات شهری باید فیش بفرستد و یارانه اش را تقدیم شهرداری کند؟! ؟!

 این پول هایی که مردم می دهند کجا می رود؟! واقعا بودجه های فرهنگی شهرداری‌ها که دویا سه برابر بودجه فرهنگ ارشاد استان است در چه زمینه هایی مصرف می شود؟ در محرم به ده یا بیست تا هیئت پول می دهید و بعد خداحافظ!!

بعد ما یه جشن بگیریم در بوستان ملل و بیست سی هزار تا آدم بیاد و یه خواننده بیاد با هزارتا اتفاق و باز هم ما در موردش حرف داریم! خواننده بیاد و اصلا ما نمی تونیم در بعضی از این مراسم با خانواده برویم و بنشینیم! حالا نمی شود خیلی از حرف ها را زد! این جور چیزها چه سودی برای شهر دارد؟!

 

شهرنویس : به نظر شما شهر انسان محور چه شهری است؟

 

رضا حسین زاده : لطفا بیشتر در زمینه موضوع شفافیت بپرسد... این چیزهایی که می گویید من در موردش حرف های زیادی دارم!

 

شهرنویس : دیدگاه شما در زمینه انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم چیست؟

 

رضا حسین زاده : این طوری که عملا دیگر شورا کاربُردی ندارد دیگر؛ شورا جمع کند و برود!! ( با شوخی و خنده ). خب؛ ابه نظرم به این زودی ها این موضوع تصویب نمی شود.

 

شهرنویس :  دیدگاه شما در زمینه شفافیت چیست ؟ اصلا چرا باید مدیریت شهری شفاف باشد؟

 

رضا حسین زاده :  نبود شفافیت در عملیات های مالی و نبود ساختار نظارت پذیر؛! از عوامل فسادخیزی است. ما نیاز به محیط ضدفساد داریم نظیر مُچ گیری؛ اساسا مُچ گیری می‌تواند حال مردم را خوب کند...

البته این اقدامات احساسی است. ما باید فضا و بستر ضدفساد ایجاد کنیم مثل پایین بودن نرخ بهره وری و... . به نظر من کوچکتریت مصوبات در حوزه شهری در زمینه کوچکترین پروژه ها هم باید در صحن علنی شورا بیان و بررسی شده و به مردم اعلام گردد.

 

شهرنویس : راه کار شما برای شفافیت چیست؟

 

رضا حسین زاده : تلاش برای نظارت سازمان هایی که بتوانند روند شهری را کنترل کنند. یا از طریق همان حراست شهرداری‌ها همه موارد زیرنظر قرار بگیرد.

  • اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات (0)

نظری ثبت نشده است.

شما چه نظری دارید ؟