blog-featured-image

احیای کیوسک های مطبوعاتی درجهت توسعه هوشمند شهرنشینی

به نام ایزد یکتا

 

 

تهیه و تنظیم : گروه مدیریت شهری پایگاه تحلیلی خبری "شهرنویس"

نگارنده : دکتر کمیل عبدی - دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری

 

 

استفاده از کیوسک ها برای کارآفرینی مدیریت شهری گزینه بسیار خوبی است و بایستی با یک ساز و کار درست و در چارچوب قوانین و مقررات در مسیر مناسب قرار گیرد. ارائه خدمات دولت الکترونیک می تواند از طریق بررسی توسعه کیوسک های مطبوعاتی مورد توجه قرار گیرد.

همان طور که می دانیم دکه های مطبوعاتی موجب رقابت رسانه ای، اطلاع رسانی و مشارکت سیاسی مردم می شود در نتیجه می توان با افزایش رقابت رسانه ای بر کمیت و کیفیت اخبار ارائه شده و درنهایت مشارکت سیاسی مردم افزود.

در سال های اخیر تعداد مخاطبان روزنامه های چاپی به شدت کاهش پیدا کرده است که بایستی دلایل آن را در عوامل اجتماعی- اقتصادی موثر بر تقاضای روزنامه و جایگزینی آن بین روزنامه های چاپی و آنلاین شناسایی کرد.

 افزایش نفوذ اینترنت بخش عمده ای از کاهش اخیر تیراژ روزنامه و تعداد عناوین روزنامه را موجب شده است همچنین استفاده از اینترنت بقای روزنامه های محلی را بیش از روزنامه های ملی تحت تاثیر قرار می دهد. از آن جا که فراوانی خوانندگان روزنامه با سلامت سیستم دموکراتیک پیوند خورده اند، بررسی روند نزول صنعت روزنامه فراتر از ادبیات مربوط به صنعت رسانه است.

 

مدیران شهری بایستی با دستورالعمل های طراحی و شیوه های جدید مدیریتی، دکه های مطبوعاتی را کاملا متحول کنند. با تصمیمات جدید مدیریت شهری دکه های مطبوعاتی از نظر کمیت و کیفیت و از نظر مکانی تغییر کنند تا باعث تغییر مکان ها، افزایش رونق و گسترش انتظارات شهروندان از دکه های مطبوعاتی بشود.

 با این حال سرخوردگی دکه های مطبوعاتی و عدم موفقیت در تولید محیط های که ارزش های محلی را نیز منعکس می کنند می تواند آن ها را از رسالت اصلی خود دور کند

با بررسی گسترده ریخت شناسی و تجزیه و تحلیل اسناد و عکاسی دکه های مطبوعاتی می توان نقش یک طرح جامع برای ارتقای جایگاه دکه های مطبوعاتی را فراهم آورد تا چالش های متعدد پیش روی این مهم برطرف شود

شاید بهتر باشد برای همبستگی شدید در جهت پیشرفت های موفقیت آمیز شهر هوشمند و استقرار استراتژیک یک برنامه خاص از فعالیت های دکه های مطبوعاتی شروع کرد.

  • اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات (0)

نظری ثبت نشده است.

شما چه نظری دارید ؟